Pyšná Turzonovová: Nadané vnúčatá má rozlietané po celom svete! Jedna vec ju však mrzí
11.05.
BRATISLAVA – Božidara Turzonovová je mamou dvoch dcér a starou mamou šiestich vnúčat. Hereckou dráhou sa však zatiaľ nevybral nikto z nich.
Celý článok
22 rokov |
29 rokov |
30 rokov |
33 rokov |
35 rokov |
37 rokov |
39 rokov |
41 rokov |
42 rokov |
46 rokov |
47 rokov |
55 rokov |
58 rokov |
61 rokov |
65 rokov |
66 rokov |
74 rokov |
81 rokov |
Božidara Turzonovová je slovenská herečka, ktorá sa narodila 28.05.1942 (vek 82 rokov) v obci Sofia (Bulharsko).
Je dcérou srbskej matky a macedónskeho otca, vyrastala však na Slovensku. Od detstva navštevovala dramatický krúžok, pôsobila v detskej rozhlasovej družine a venovala sa hre na klavír. Navštevovala strednú školu v Starom meste známu ako GAMČA.
Študovala na VŠMU v Bratislave, ktorú úspešne absolvovala v roku 1963. Už počas štúdia dostala prvú filmovú príležitosť vo filme Most na tú stranu, kde si zahrala so svojím manželom, hercom Jozefom Adamovičom. Po absolutóriu sa stala členkou SND, kde pôsobí dodnes. Hrala v beznádejne vypredanom Na skle maľované, v Tajovského Ženskom zákone, v Albeeho Krehkej rovnováhe či Barčovom Mastnom hrnci. V súčasnosti hosťuje v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Okrem toho pracuje v rozhlase a dabingu, učí herectvo a je predsedníčkou festivalového výboru Art Filmu. Má dve dcéry.
Je herečkou širokého výrazového rozsahu. Čoskoro si ju všimli aj českí filmári ako Jiří Krejčík, Otakar Vávra a Petr Weigl. Do povedomia filmových divákov sa zapísala najmä ako predstaviteľka opernej divy Emy Destinnovej v Krejčíkovom filme Božská Ema.
V roku 1979 dostala titul zaslúžilá umelkyňa. V roku 2008 jej prezident Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2009 získala Cenu Jozefa Kronera za celoživotnú tvorbu. Je laureátkou Krištáľového krídla za rok 1997 v oblasti divadlo a audiovizuálne umenie. 11. marca 2017 bola uvedená do Siene slávy TV ankety OTO.
Manžel: | Jozef Adamovič |
Deti: Andrea Adamovičová, Lucia Adamovičová
dôchodkyňa
Pani domu je priamym potomkom rodu Gülemiházyiovcov, ktorého história siaha až do čias tureckých nájazdov. Ako potomok vzácneho rodu sa tak aj správa. Potrpí si na spoločenské konvencie a slušné správanie, ktoré sa snaží naučiť aj svoju nepodarenú rodinku. V rodine si vybudovala rešpekt a rada dáva najavo, kto je vo veľkom dome pánom. Deti ju poslúchajú aj preto, že sa im pravidelne vyhráža vydedením. Pravdaže k jej povahe nechýbajú paničkovské maniere. Niekedy si potrpí na nezmyselné pravidlá, ako je napríklad každoročné vyvolávanie ducha jej mŕtveho manžela. Rodina ju však na slovo poslúcha, pretože nikto nemá odvahu sa striktnej dáme vzoprieť.
Rozprávač
Jana Nitschneiderová je bývala členka zboru v divadle. Nikdy neboli naplnené je herecké ambície a na divadelných doskách, v televízii či vo filme vždy účinkovala iba v komparze – maximálne v epizódnej postave s jednou vetou. Napriek tomu sa tvári a správa ako diva slovenského herectva – nič jej viac nepolichotí, ako keď si niekto spomenie na jej štek v nejakej inscenácii a pochváli jej nedocenený talent. Pani Jana bola za mlada nádherná žena s krásnou tvárou a postavou a dodnes je to na nej vidno. Tým vzdelaným a inteligentným v ich vzťahu je manžel. Pani Jana síce rada číta, ale je presným opakom svojho manžela. Danielle Steelová a Rodokapsy sú jej obľúbená literatúra, aj keď Harry Potter už je pre ňu náročný. Číta bulvár a vo veľkom sleduje telenovely. Vo svojej podstate nie je zlá žena, ale trauma z toho, že sa nikdy nenaplnili jej herecké ambície ju posúva do roviny večne kritizujúcej dámy, pre ktorú žiaden ženský herecký výkon nie je dosť dobrý a žiadna herečka jej nesiaha ani po päty. Na svoj neúspech vždy hľadá nejaké dôvody, ktoré sú mimo nej. Medzi jej najpopulárnejšie teórie jej neúspechu patria tieto:
- mala zlých pedagógov, o čom svedčí aj fakt, že nikto z jej ročníka sa ako herec neuchytil
- nikdy nemala vzťah so žiadnym režisérom a tak nemala šancu dostať sa na obrazovku
- odmietala postavy, ktoré boli poplatné režimu a za to ju režim vytrestal
Je to mierna cholerička, ktorú dokážu vytočiť maličkosti v správaní sa jej manžela. Ako náhle sa život len trošku odkloní od zaužívaných zvyklostí, tak má migrénu. Vie byť cynická, ironická, je dosť často namrzená a má svoje nálady, ktorým nikto nerozumie - nevie sa hádať inteligentne a vždy skĺzne do irónie a urážlivých poznámok. Vie byť veľmi necitlivá najmä k svojmu manželovi, ktorý to všetko prehĺta. Udržiava sa vo forme. Výrazne sa líči a oblieka sa, ako sa na pani herečku patrí. Do baru veľmi nechodí, ale nezabudne cez mobil zavolať manželovi, aby sa tam dlho nezdržiaval, pretože doma si môže vypiť lacnejšie.
Na konzervatóriu patrila medzi priemerné až podpriemerné žiačky. Už tam bolo jasné, že z nej nikdy veľká herečka nebude. Už ako ročník samotný boli dosť slabí a nikto z jej ročníka (až na jednu výnimku) sa v herectve neuchytil. Na vysokú školu ju už nevzali a tak hneď nastupuje do divadla ako elévka. S režisérmi nikdy nespala, lebo to nestihla. Zato s hercami skoro so všetkými, rovnako tak aj s členmi orchestra, s pár divákmi, s oponárom a šepkárom. Bola jednoducho vo švungu, ale keď sa objavil v jej živote Blichár, tak sa otočila o 180 stupňov a šialene sa do neho zamilovala. Na vysvetlenie treba dodať, že Blichár bol v tom čase naozajstný fešák. Vyzeral ako hollywoodska hviezda a mal aj také správanie. Ako to už s láskou býva, postupne vyprchala, ale obdobie do štyridsiatky si obaja užívali v peknom vzťahu – žili si na tú dobu pokojný život, boli zdraví, mladí a šťastní a v rámci pomerov si žili dobre. V tej dobe Janu ešte tak netrápilo, že sa nedokázala ako herečka naozaj presadiť. Kým sa človek nenudí – nemá čas rozmýšľať nad zbytočnosťami. Kariéra nebola vôbec zaujímavá. Kariérna krivka od elévky po obdobie ukončenia jej práce v divadle, v podstate krivkou ani nebola. Rada sleduje televíziu, ale viac menej len preto, aby skritizovala všetko, čo sa v nej objaví. Taktiež rada sleduje dianie v paneláku, najčastejšie cez „kukátko“ alebo počúva na balkóne. Aby jej nič neušlo a skôr dokázala rozlúštiť informácie, ktoré z jej zdrojov zachytí, stala sa po ťažkom boji s Dušanom Jančom domovou dôverníčkou. V paneláku sú tak nastolené nové pravidlá. Každý týždeň niekto vyfasuje službu s handrou pri umývaní schodov a nechýbajú ani pravidelné brigády pred bytovým domom.
Rozprávač